آسیب تاندون آشیل

آسیب تاندون اشیل می تواند به شکل یک آسیب حاد یا یک آسیب پرکاری حادث شود. در این زمینه پارگی حاد تاندون آشیل نزد بازیکنان فوتبال رایج نیست حال آنکه آسیب های ناشی از پرکاری مربوط به تاندون آشیل در انها شایع است.


پارگی کامل تاندون آشیل:

پارگی کامل تاندون آشیل در فوتبال معمول نیست در حالیکه در ورزش های دیگر از قبیل بدمینتون رایج است. این آسیب به شکل حاد در تاندونی که اغلب تخریب شده است اتفاق می‌افتد بدین معنی که احتمالاً تاندون آشیل در اثر صدمات قبلی از درون آسیب دیده است بازیکن در توصیف آسیب دیدگی اذعان می دارد که در هنگام پارگی یک صدای ناشی از پارگی در قسمت تاندون احساس کرده است همزمان پارگی موجب افت و از دست دادن قدرت می شود که در این شرایط بازیکنان آسیب دیده هنگام راه رفتن و ایستادن معمولا با مشکل مواجه می شوند و قادر به راه رفتن روی نوک انگشتان پا نیستند.


تشخیص پارگی تاندون آشیل:

در ناحیه صدمه دیده همراه با خونریزی متوسط می توان یک شکاف را نیز در تاندون مشاهده کرد. با وجود این گونه علائم نسبی در بسیاری از موارد پزشک در اولین مشاهده قادر به تشخیص نیست هنگامی که عضلات پشت ساق پا به وسیله دست از دو طرف فشرده شود در صورت سالم بودن تاندون آشیل رفلکس حرکت به سمت پایین، در پا مشاهده می شود این آزمون به عنوان یکی از مطمئن ترین آزمایشات برای تشخیص پارگی مورد توجه است.


درمان پارگی تاندون آشیل:

توصیه می شود که در مورد بازیکنان فعال از جراحی استفاده شود در صورت عدم جراحی خطر عواقبی از قبیل پارگی مجدد بالاست. در درمان غیر جراحی پا به مدت ۴ هفته در یک قالب گچی در وضعیت خم شده قرار می گیرد و متعاقب آن چهار هفته دیگر پا در وضعیت معمولی قرار داده می شود بعد از برداشتن آتل، فیزیوتراپی شامل تمرینات دامنه حرکتی افزایش قدرت و تعادل با دقت خاص انجام می شود.
در جراحی دو انتهای آسیب دیده تاندون در مقابل هم قرار گرفته و بخیه می شود مزیت وضعیت استفاده از عمل جراحی آن است که تمرینات دامنه حرکتی و وزن گذاری روی تاندون زودتر آغاز می شود و طول دوره توانبخشی کوتاه تر است به علاوه طول واقعی تاندون حفظ می شود.

بیشتر بخوانید ...  حرکات اصلاحی

پیش بینی روند بهبودی تاندون آشیل :

پیش‌بینی روند بهبودی صرف نظر از اینکه، جراحی صورت گرفته یا خیر خوب است پس از هر گونه درمان در اغلب موارد، دوره توانبخشی بسیار طولانی است و ممکن است بازیکن ۶ تا ۱۲ ماه برای آن که مجدداً به بازی برگرد باید صبر کند.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۴ رای

Leave a Comment

3 × 2 =