یوگا و سلامتی

یوگا چیست ؟

یوگا تمرین اصولی از ورزش فیزیکی ، کنترل تنفس ، آرامش ذهنی و کنترل رژیم غذایی است که با تفکر مثبت و مدیتیشن ، ما را به افزایش هماهنگی در بدن ، ذهن و محیط می‌رساند. این ورزش مستلزم فعالیت فیزیکی شدیدی نیست. بلکه شامل حرکت‌هایی است که آسانا نامیده می‌شوند و روش‌های تنفسی با عنوان پرانایاما ، همچنین آرامش ذهن و مدیتیشن است. بیشتر افراد با حرکات بدنی یا حالت‌های تمرین یوگا آشنایی دارند اما نمی‌دانند که تمرین یوگا فواید بسیاری دارد.

هدف از یوگا چیست ؟

تاکنون تا حدودی گفته‌ایم که یوگا چیست ؟ زمینه اصلی تمرین یوگا تمرین‌های پرورش معنوی بود برای اینکه بدن و ذهن آموزش ببینند که خود را مشاهده کنند و از طبیعت خود آگاه شوند. هدف از تمرین یوگا پرورش بصیرت ، هوشیاری ، نظم درونی و حس آگاهی بالاتر در فرد بوده است. یوگا به معنی نظامی برای افزایش آگاهی و کاهش بیماری است.

11 فواید تمرین یوگا برای سلامتی

موضوع سطح مهارت شما یا نوع یوگایی که تمرین می‌کنید نیست. این تمرین می‌تواند برای سلامت و تندرستی شما هم در حال و هم در آینده شگفتی بیافریند. تمرین منظم این ورزش می‌تواند موجب کند شدن تاثیرات منفی مرتبط با سبک زندگی کاملا بی‌تحرک ما شود. بهتر از آن تمرین یوگا برای هر سنی با هر سطح مهارتی سازگار است. این بدان معناست که بدن ، ذهن و روح شما در زمان پیری می‌تواند از این تمرین سود ببرد. تاکنون به شما گفتیم یوگا چیست ؟ و هدف آن را بیان کردیم حال در اینجا 11 دلیل به شما خواهیم داد برای اینکه تمرین یوگا را شروع کنید و برای سلامتی و طول عمرتان آن را ادامه دهید.

1- افزایش انعطاف پذیری با تمرین یوگا

تمرین یوگا معمولا شامل مجموعه‌ای از حرکات است که در مدت زمان‌های متفاوت انجام می‌شود. بسیاری از این حرکت‌ها ساده اما چالش برانگیز هستند و نیاز به قدرت و انعطاف پذیری دارند. این تمرین نه تنها می‌تواند محدودیت جسمی شما را برطرف کند بلکه حتی می‌تواند باعث افزایش انعطاف پذیری بدن شود. بعد از فقط چند جلسه متوجه می‌شوید همان گونه که حرکات قدرت و انعطاف پذیری شما را بالا می‌برند، آسان‌تر و روان‌تر نیز انجام می‌شوند و بدن قادر خواهد بود که عمیق‌تر وارد آن حرکت شود و یا به جنبه دیگری از تاثیر آن حالت توجه کند. اگر می‌خواهید در کهنسالی از شکایت‌های معمولی که افراد از تیر کشیدن و درد‌های بدن دارند، جلو گیری کنید، می‌توانید به این تمرین روی بیاورید تا دردهایتان تسکین یابند. بدن شما به کشش نیاز دارد. علاوه بر حفظ انعطاف پذیری و دامنه حرکتی‌تان در سنین بالا این تمرین می‌تواند به سلامتی بدن و افزایش کیفیت زندگی کمک کند.

2- افزایش قدرت و توان عضلانی با تمرین یوگا

همان گونه که یوگا انعطاف پذیری شما را افزایش می‌دهد، در همان حال به افزایش قدرت ماهیچه‌های شما نیز کمک می‌کند. در حالی که ما تلاش می‌کنیم مدت زمان بیشتری در یک حرکت بمانیم، یا می‌خواهیم که تغییر حرکت را کنترل کنیم، یوگا ما را قوی‌تر می‌سازد. از آن مهم‌تر یوگا ماهیچه‌هایی را درگیر می‌کند که ممکن نیست ما از آن‌ها در طول روز استفاده کنیم یا آن‌ها را کشش دهیم. همچنین به طور کلی به توان و قدرت بدن می‌افزاید و حتی تراکم استخوانی را بالا می‌برد.

بیشتر بخوانید ...  حرکات اصلاحی

3- کمک به سلامتی مفاصل با تمرین یوگا

حرکات‌های لازم در یوگا به شما اجازه می‌دهند که از مفصل‌های بدن‌تان بدون اینکه به آن‌ها آسیب بزنید استفاده کنید. همچنین یوگا به تقویت ماهیچه‌های اطراف مفصل کمک می‌کند و بار مفاصل کمتر می‌شود. کسانی که آرتوروز دارند با تمرین منظم و آرام یوگا اغلب پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در کاهش درد و افزایش تحرک مفصل مشاهده کرده‌اند.

4- افزایش تعادل با تمرین یوگا

در حالی که افراد مسن از شکستگی و دیگر مشکلات جدی سلامتی بعد از زمین خوردن که غیر قابل اجتناب است، رنج می‌برند، این تعجب برانگیز نیست که همه ما باید نه تنها برای حفظ قدرت و انعطاف پذیری‌مان در سنین بالا کار کنیم بلکه حفظ تعادل نیز از اهمیت بالایی برخوردار است. یوگا همه انواع آسانا را در خود دارد که شامل چندین حرکت اصلی تعادلی است که می‌تواند روشی امن برای تمرین تعادل را که همه ما به آن نیاز داریم، تامین کند. زمانی که تعادل بالا می‌رود، ارتباط بین دو نیم کره مغز افزایش می‌یابد و مطمئن‌تر و با ثبات بیشتر گام بر می‌داریم. در نتیجه یوگا ما را برای ورود به کهنسالی آماده خواهد کرد.

5- جلوگیری از کمر درد

افزایش انعطاف پذیری و قدرت می‌تواند از علل برخی از انواع کمر درد جلوگیری کند. بسیاری افراد به خاطر نشستن‌های طولانی پشت کامپیوتر یا رانندگی با ماشین که موجب سفتی بدن وفشرده سازی ستون فقرات می‌شود، کمر درد دارند. باید گفت که یوگا این شرایط را خنثی می‌کند.

6- بهتر نفس کشیدن را می آموزید

اکثر ما سطحی نفس می‌کشیم و زیاد به اینکه چگونه نفس می‌کشیم فکر نمی‌کنیم. تمرین‌های تنفسی یوگا همان گونه که گفته شد پرانایاما نامیده می‌شوند و می‌توانند توجه ما را به تنفس‌مان متمرکز کنند و به ما آموزش می‌دهند که چگونه عمیق‌تر نفس بکشیم که برای تمام بدن مفید باشد. همچنین انواع مشخصی از تنفس می‌تواند به پاکسازی راه بینی کمک کند ( که برای افرادی که آلرژی دارند مفید است ) و حتی سیستم عصبی را آرام می‌کند که فواید ذهنی و جسمی بسیاری دارد.

7- کمک به کاهش وزن

با توجه به اینکه بسیاری از افراد اضافه وزن دارند یا از چاقی رنج می‌برند، باید روشی را پیدا کنیم تا با این معضل و مرگ تدریجی افراد مبارزه کنیم. اکثر کارشناسان موافق این نکته هستند که روش به دست آوردن سلامتی و حفظ وزن متعادل شامل هم رژیم غذایی و هم تغییر سبک زندگی می‌شود. که تغییر سبک زندگی به معنای افزایش فعالیت بدنی و ورزش کردن است. در حالی که دروازه‌های یوگا برای همه افراد با هر سایز و وزنی باز است، تمرین یوگا می‌تواند به کم کردن وزن کمک کند و شما می‌توانید به چندین روش تناسب وزن‌تان را مدیریت کنید:

بیشتر بخوانید ...  مربیان ارتیمان سنتر

یوگا به شما کمک می‌کند که نسبت به بدن‌تان آگاه‌تر باشید. شما نیاز دارید که از خودتان مراقبت کنید که این مهم با انجام تمرین یوگا و خوردن غذای سالم به دست می‌آید.
یوگا به شما کمک می‌کند که کنترل بدن و انتخاب غذای‌تان را به دست بگیرید. همچنین استرس و نگرانی را که اغلب باعث زیاد خوردن یا ریزه خواری شما می‌شود ، کاهش می‌دهد.
گفته می‌شود که بسیاری از آساناها باعث تحریک غدد در بدن می‌شوند. مثل غده تیروئید که به افزایش متابولیسم کمک می‌کند و باعث ارتقا توازن در بدن می‌شود.

8- سم زدایی بدن

بیان می‌شود که یوگا به سم زدایی بدن کمک می‌کند. بسیاری از حرکت‌های یوگا باعث تحریک جریان خون می‌شود تا به ارگان‌های مختلف بدن برسد و به صورت طبیعی کمک می‌کند تا سموم از بدن خارج شوند. همچنین یوگا شدیدا بر روی تکنیک‌های تنفسی تاکید دارد که نه تنها در طول تمرین فیزیکی همانند یک راهنما عمل می‌کند بلکه اکسیژن بدن را نیز افزایش می‌دهد. همچنین برخی حرکات به خصوص ، آساناهای پیچشی دستگاه گوارش را تحریک می‌کنند که می‌تواند به تقویت دستگاه گوارش منجرب شود.

9- کاهش استرس و افزایش آرامش

مربی‌های یوگا به ما آموزش می‌دهند که در لحظه حضور داشته باشیم و روی خودمان و تنفس‌مان تمرکز کنیم. تاکید یوگا برای بودن در لحظه حال به ما کمک می‌کند که یاد بگیریم در گذشته نمانیم و به انتظار آینده ننشینیم. گفته می‌شود که تمرین یوگا به افراد کمک می‌کند تا احساس کنترل موقعیت ، قدرت و آرامش ذهنی داشته باشند، که این به فرد اجازه می‌دهد به سمت چیزهایی برود که به دلایلی مثل ترس از شکست قادر به انجام آن‌ها نبوده است. بسیاری می‌گویند بخش‌هایی از یوگا مثل درمان می‌ماند. تمرین یوگا با کاهش استرس و افزایش آرامش همراه می‌شود. چیزهایی که مسلم است برای کاهش فشار خون و ارتقا کیفیت خواب ما مفید هستند و نه تنها منجر به افزایش طول عمر شما می‌شود بلکه باعث می‌شوند در هر یک از این سال‌های بدست آمده، شادتر زندگی کنید.

10- تقویت آرامش ذهنی

تمرین آسانا یوگا بدن را به شدت درگیر می‌کند. شما را مشتاقانه روی کاری که بدن‌تان انجام می‌دهد، متمرکز می‌کند و این تمرکز بر روی ایجاد آرامش در ذهن شما تاثیر می‌گذارد و حتی باعث افزایش تمرکز ذهن نیز می‌شود همچنین یوگا روش‌های مدیتیشن را به شما معرفی می‌کند. مثل اینکه چگونه روی تنفس‌تان تمرکز کنید. همچنین شما را از افکارتان جدا می‌کند. ثابت شده است که این مهارت‌ها می‌توانند در شرایط سخت مثل زایمان ، یک دوره بی خوابی یا زمانی که حمله عصبی به فرد دست می‌دهد، بسیار ارزشمند باشند.

11- افزایش اعتماد به نفس

انجام یوگا رابطه بین بدن و ذهن شما را افزایش می‌دهد و به شما آگاهی بیشتری نسبت به بدن‌تان می‌دهد. شما می‌آموزید که حرکات ظریف و کوچکی را برای تعادل بدن‌تان انجام دهید و موجب می‌شود که با وجود خود ارتباط بهتری برقرار کنید. همچنین شما یاد می‌گیرید که بدن‌تان را همان گونه که هست بپذیرید بدون اینکه آن را قضاوت کنید. این پذیرش به مرور زمان به شما احساس راحت‌تری نسبت به بدن‌تان می‌دهد که این امر اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد.

بیشتر بخوانید ...  ایروبیک و لاغری

هشدارهای رایج قبل از تمرین یوگا

در حالی که یوگا فواید بالقوه‌ای برای سلامتی تقریبا همه افراد دارد ، همیشه باید قبل از شروع یک ورزش مداوم جدید با پزشک خود مشورت کنید. در شرایطی که در زیر نام برده شده‌اند لازم است که قبل از شروع یوگا با پزشک مشورت شود.

1- فشار خون بالا که کنترل آن مشکل است
2- کسانی که خطر ابتلا به لخته خون دارند
3- شرایط خطرناک چشمی مثل ابتلا به آب سیاه
4- پوکی استخوان


بهترین سالن ماساژ اصفهان،آسیب های عضلانی اسکلتی، ارائه انواع ماساژ ریلکسی، اسیب های ورزشی، افتادگی شانه، انواع یوگا، ایروبیک، ایروبیک در اصفهان، ایروبیک ریتمیک، باشگاه تخصصی ماساژ در اصفهان، باله کودکان، بهترین فیزیوتراپ در اصفهان، بهترین فیزیوتراپیست زن در اصفهان، بهترین کلینیک ماساژ در اصفهان، بیماران با مشکلات خاص، پروین شاه چراغی، پیلاتس، پیلاتس در اصفهان، تمرین برای اسیب های ورزشی، تمرین درمانی، تمرینات درمانی و اصلاحی، تی ار ايکس، جوانسازی صورت، خانه ژیمناستیک در اصفهان، درمان پای پرانتزی، درمان ژای ضربدری، درمان کمر درد، دکتر پروین شاهچراغی، رفلکسو تراپی، زانو درد، ژیمناستیک، ژیمناستیک در اصفهان، فیزوتراپی تخصصی، فیزیوتراپی در اصفهان، فیزیوتراپیست خانم، فیزیوتراپیست خانم در اصفهان، کلاس های ورزشی، گوژپشتی، ماساژ تخصصی، ماساژ در اصفهان، ماساژ درمانی، ماساژ درمانی توسط متخصص در اصفهان، ماساژ صورت، ماساژ ورزشی، ماساژتراپی در اصفهان، ماسور، ماسورخانم در اصفهان، ماسوردرمانی، متخصص فیزیوتراپی، مرکز تخصصی انواع ماساژ در اصفهان، مرکز تخصصی ماساژ، ناهنجاری ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی، یوگا در اصفهان، یوگای پیشرفته، یوگای کودک و مادر، یوگای مبتدی، یوگای مبتدی و پیشرفته،ایروبیک، باله، پیلاتس، پیلاتس معلق، تی ار ایکس، چربی سوزی، حرکات اصلاحی، درد کمر، درد گردن، فیزیوتراپی، ماساژ، ماساژ درمانی، یوگا،آسیب های عضلانی اسکلتی، ارائه انواع ماساژ ریلکسی، اسیب های ورزشی، افتادگی شانه، انواع یوگا، ایروبیک، ایروبیک در اصفهان، ایروبیک ریتمیک، باشگاه تخصصی ماساژ در اصفهان، باله کودکان، بهترین فیزیوتراپ در اصفهان، بهترین فیزیوتراپیست زن در اصفهان، بهترین کلینیک ماساژ در اصفهان، بیماران با مشکلات خاص، پروین شاه چراغی، پیلاتس، پیلاتس در اصفهان، تمرین برای اسیب های ورزشی، تمرین درمانی، تمرینات درمانی و اصلاحی، تی ار ايکس، جوانسازی صورت، خانه ژیمناستیک در اصفهان، درمان پای پرانتزی، درمان ژای ضربدری، درمان کمر درد، دکتر پروین شاهچراغی، رفلکسو تراپی، زانو درد، ژیمناستیک، ژیمناستیک در اصفهان، فیزوتراپی تخصصی، فیزیوتراپی در اصفهان، فیزیوتراپیست خانم، فیزیوتراپیست خانم در اصفهان، کلاس های ورزشی، گوژپشتی، ماساژ تخصصی، ماساژ در اصفهان، ماساژ درمانی، ماساژ درمانی توسط متخصص در اصفهان، ماساژ صورت، ماساژ ورزشی، ماساژتراپی در اصفهان، ماسور، ماسورخانم در اصفهان، ماسوردرمانی، متخصص فیزیوتراپی، مرکز تخصصی انواع ماساژ در اصفهان، مرکز تخصصی ماساژ، ناهنجاری ستون فقرات، ناهنجاری های اسکلتی، یوگا در اصفهان، یوگای پیشرفته، یوگای کودک و مادر، یوگای مبتدی، یوگای مبتدی و پیشرفته

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۴.۸ از ۵
از مجموع ۴ رای

Leave a Comment

چهار + 11 =