مرکز تخصصی انواع ماساژ در اصفهان,تمرینات درمانی و اصلاحی,انواع یوگا,یوگا در اصفهان,فیزیوتراپی در اصفهان,فیزوتراپی تخصصی,پروین شاه چراغی,دکتر پروین شاهچراغی,یوگای کودک و مادر,ماساژ صورت,جوانسازی صورت,ناهنجاری ستون فقرات,تمرین برای اسیب های ورزشی,اسیب های ورزشی,بیماران با مشکلات خاص,ایروبیک,ایروبیک در اصفهان,پیلاتس,پیلاتس در اصفهان,ایروبیک ریتمیک,تی ار ايکس,باله کودکان,ژیمناستیک,ژیمناستیک در اصفهان,بهترین فیزیوتراپ در اصفهان,خانه ژیمناستیک در اصفهان,کلاس های ورزشی,درمان ژای ضربدری,درمان پای پرانتزی,مرکز تخصصی ماساژ, ارائه انواع ماساژ ریلکسی,ماساژ ورزشی,رفلکسو تراپی,ماساژ درمانی توسط متخصص در اصفهان,آسیب های عضلانی اسکلتی,گوژپشتی,زانو درد,درمان کمر درد,تمرین درمانی,یوگای مبتدی,یوگای پیشرفته,یوگای مبتدی و پیشرفته,ناهنجاری های اسکلتی,ماساژ درمانی,ماساژتراپی در اصفهان,افتادگی شانه,متخصص فیزیوتراپی,ماسور,ماسوردرمانی,ماساژ تخصصی,فیزیوتراپیست خانم,فیزیوتراپیست خانم در اصفهان

باله چیست ؟

باله‏ نوعی رقص است. حرکات باله نیاز به ورزیده بودن بدن رقصنده در حد بسیار بالایی می‌باشد.
با وجود اصالت این هنر در فرهنگ‌های ملل مختلف (همانند مثلاً روسیه)، ریشه باله را شاید بتوان در ایتالیا یافت. اما در فرانسه بود که باله فرم و شکل امروزی را به خود گرفت.
واژگان و نام حرکت‌ها در رقص باله به زبان فرانسه است. ورزش کششی – نرمشی از رشته‌های جذاب و پرطرفدار است که با وجود نو پا بودن در کشورمان از قدمتی حدود 500 سال برخوردار است.
این رشته در قرن پانزدهم در ایتالیا ابداع شد و سپس به فرانسه گسترش یافت.


ورزش باله را چگونه انجام میدهند ؟

حالت بدن، تنظیم، قدرت، توازن، احساس و انعطاف‌پذیری از مشخصه‌های این رشته است. برای انجام این ورزش کلیه اندام بدن درگیر است و تمرکز مهمترین لازمه انجام تمرینات و تکنیک‌هاست. برای ارتقای سبک‌های این رشته معمولا ترکیبی از حرکات، تکنیک‌ها و تمرینات سنتی و بومی کشورهای مختلف با یکدیگر جابجا یا ادغام و ترکیب می‌شوند. سبک‌ها تنوع و تکثر فنون و تکنیک‌های این ورزش سبب شده سبک‌های مختلفی به وجود آید. پیدایش سبک‌های مختلف، مراحل و درجات این رشته را به وجود آورده است به گونه‌ای که برای تعیین سطح فعالیت هر ورزشکار آزمون‌ها و امتحان‌هایی در نظر گرفته می‌شود.


باله برای چه گروه سنی است؟

رده‌های سنی در فهرست درجه‌بندی حرفه‌ای این ورزش برای کودکان، نوجوانان، جوانان و بزرگسالان تمرینات و تکنیک‌های خاصی در نظر گرفته شده است. ورزشکاران رده‌های سنی باید شرایط لازم برای حضور در هر مرحله را داشته باشند. چنانچه ورزشکاری نتواند در آزمون نهایی مرحله قبول شود، بنا به تشخیص مربی تمرینات بیشتر و مناسب‌تری برای او در نظر گرفته می‌شود تا بتواند به مرحله بالاتر برود.  متد اصلی از مهمترین و معروف‌ترین سبک‌های این رشته می‌توان به سبک‌های ایتالیایی، فرانسوی، روسی و دانمارکی اشاره کرد.


تقویت ذهن باله کودکان:

مزایای ورزش کششی – نرمشی – این رشته، ورزش لذت‌بخش و شادی‌آفرین است و مهمترین لازمه آن تمرکز و نظم است.
به علاوه به دلیل انجام تمرینات گروهی، حس تعامل و مشارکت را در افراد تقویت می‌کند. – این ورزش، نیازمند اتحاد و هماهنگی است. هنگام انجام تمرین، هماهنگی و یکنواختی اندام‌ها و قسمت‌های مختلف بدن ضروری است. – تمرینات این رشته باعث تقویت و افزایش قدرت ماهیچه‌ها می‌شود.

حفظ تعادل در رشته باله

حفظ تعادل از مهمترین دستاوردهای این رشته ورزشی است که علاوه بر آن ظرافت و تناسب اندام را نیز به دنبال دارد. تمرینات این رشته به دلیل تمرکز و هماهنگی اعضا، آرامش و تقویت ذهن را به همراه دارد و موجب کاهش استرس و فشارهای عصبی می‌شود. با توجه به این‌که تمرینات این رشته، ماهیچه‌هایی را به کار می‌گیرد که در سایر ورزش‌ها کمتر به کار گرفته می‌شوند، انعطاف‌پذیری اندام بدن و تقویت مفاصل از مزایای این ورزش است. – برای درمان بیماری‌های مفصلی، استخوانی وستون فقرات، استمرار و تداوم انجام تمرینات این رشته مفید و موثر است.

تاثییرات ذهنی باله چیست؟

مزیت بهداشتی و…  با توجه به هیجان‌انگیز بودن تمرینات این رشته، ارتقای مهارت‌های زندگی و تقویت سلامت روانی و فیزیکی ورزشکاران از نتایج مثبت این ورزش است.
افزایش اعتماد به نفس: ممکن است تمرینات اولیه باعث ناراحتی یا انبساط خاطر ورزشکار شود اما استمرار و دقت در انجام صحیح تمرینات باعث افزایش اعتماد به نفس و تقویت روحیه ورزشکار می‌شود.


افزایش روحیه تعامل و ارتباط با دیگران:

ورزشکاران با دیدن نحوه کار و تمرین دیگر هم رشته‌ای خود، نورون‌های آینه‌ای آنها فعال می‌شود. این نورون‌ها باعث می‌شود ورزشکار، رفتار دیگران را درک کرده و تقلید مهارت‌های دیگر را سریع‌تر بیاموزد.


توجه و تمرکز:

ورزشکار باید درباره موقعیت خود نسبت به دیگران، نسبت به محل تمرین و چگونگی حرکات و تمریناتش آگاهی داشته و فاصله استاندارد و اصولی را رعایت کند. لذا رعایت این قواعد توجه و تمرکز ورزشکار را می‌طلبد که زمینه پیشرفت و موفقیت او را فراهم می‌کند.

مزایای باله برای کودکان چیست؟

 آموزش کودکان با توجه به هماهنگ، موزون و ریتم‌دار بودن تمرینات این رشته، کودکان نسبت به انجام آن سخت‌گیر نیستند و به راحتی به انجام آن ترغیب می‌شوند. افزایش قدرت، تناسب اندام و انعطاف‌پذیری از مزایای انجام این ورزش است که برای کودکان به ارمغان می‌آورد. این ورزش با توجه به این‌که به دقت و تمرکز نیاز دارد در تقویت ذهن و افزایش انگیزه کودکان به ویژه آنهایی که دارای عارضه بیش‌فعالی یا پراکندگی حواس هستند بسیار موثر است. با انجام تمرینات این رشته کودکان ضمن یادگیری جهت‌های چهارگانه، چگونگی منظم و هماهنگ راه رفتن و دنبال کردن هدف را می‌آموزند. کودکان چهار سال به بالا می‌توانند تمرینات این رشته را شروع کنند. تمرینات این رشته کمک موثری برای رشد بدن است و با انجام آن کودکان به رعایت نظم و هدف‌گذاری تشویق و ترغیب می‌شوند.

افزایش اعتماد به نفس:

تمرینات این رشته باعث افزایش اعتماد به نفس، نظم، وقار، متانت و مهارت ورزشکاران می‌شود.  مزایای ورزش کششی نرمشی برای کودکان – عادت به پذیرش دستورالعمل‌ها و انجام آن – درک و رعایت نظم وانضباط حین انجام کار – آموختن همکاری، تعادل و کنترل بدن این رشته شباهت‌هایی با ورزش و تمرینات ژیمناستیک دارد.
بدن عضلانی پاها و انگشتان راست و کشیده از تشابهات ظاهری ورزشکاران این دو رشته است.

فواید یادگیری باله

در باله باید کودک به سخنان مربی با توجه گوش کند و دستورالعمل ها را تکرار کند. نظم را یاد می گیرد و برای حفظ تعادل و کنترل بدن با حرکات باید تمرکز داشته باشد. هماهنگی اعضای بدن و اجرای گروهی از دیگر فواید فراگیری باله می باشد.

سبک های باله (آموزش انواع سبک های باله)

ورزش باله به لطف تکنیک ها و شیوه های خاص خود ، که از تنوع و فراوانی زیادی برخوردار است ، سبک های مختلفی را ایجاد کرده است ، به طوری که افراد برای یادگیری باید در یک امتحان آموزش پیشرفته شرکت کنند. سازمانهای مسئول این آزمون با توجه به شرایط آزمایشاتی را انجام دادند و رقصندگان با توجه به میزان پذیرش شروع به آموزش کردند و پس از گذراندن مراحل قبلی به سطح بالاتری ارتقا یافتند.

مراحل باله به 3 دسته پیش مقدماتی – مقدماتی – از یک تا هشتم تقسیم می شوند.

در هر مرحله ، افراد پس از آموزش و انجام تمرینات لازم ، با حضور مربیان ، فنون مورد نیاز را انجام می دهند و در صورت تأیید ، به مرحله بعدی می روند. در غیر این صورت آنها این مرحله را با تمرینات دیگر تکرار می کنند و سپس خود را به صحنه می رسانند. این دوره در دوره های سنی برای کودکان – نوجوانان – جوانان و بزرگسالان با تمرین و آموزش های خاص خود انجام می شود.

مزایای یادگیری باله برای کودکان عبارت اند از :

  • درک و رعایت نظم در طول کار
  • یادگیری هماهنگی و مشارکت در کار گروهی
  • تمرکز و دقت را افزایش میدهد.

دکتر پروین شاه چراغی براي آغاز باله چند پیشنهاد مفید براي شما دارد:

حتماً پیش از شرکت در کلاس رقص به پزشک خویش مراجعه کنید تا با به کاربستن یک چکاپ کلی از سلامت جسمی خویش و نداشتن اضافه وزن و مشکلات ديگر خاطرجمع شوید.
لباس گرم کن بپوشید تا بدن در موقع تمرین گرم بماند.
قبل از آغاز تمرین حتماً حرکات کششی انجام دهید و بدن خویش را گرم کنید.
قبل، بعد و حتی در موقع رقص باله آب کافی بنوشید.
بین جلسات تمرین رقص باله استراحت کافی داشته باشید.
براي یادگیری باله شتاب نکنید و بدن خویش را تحت فشار قرار ندهید.
حتماً براي تمرین های رقص باله از کفش مطلوب استفاده کنید.
با مربی باله خویش هماهنگ باشید تا حرکات را بدرستی انجام دهید.
قبل از باله بنشینید و حرکات مربی را به خوبی مشاهده کنید. به یک باره آغاز به انجام حرکات جدید نکنید برای این که احتمال اسیب عضلات در این وضعیت زیاد هست.
تا جایی که میتوانید حرکات را به نرمي و آرامی انجام دهید.
بعد از تمرین باله براي سرد کردن بدن حرکات کششی پاياني را فراموش نکنید.